Vývoj procesorů firmy intel

Serverový PRO, XEON, Itanium

Pentium PRO


Kvalitní moderní plastová okna využívají moderních materiálů konstrukcí, které zajišťují nízký tepelný prostup. Aktuálně jsou nejvyužívanější plastová okna se stavební hloubkou 70 mm, využívající pěti komorovou konstrukci.

Následník Pentia druhé generace. Na trhu se objevil v roce 1995. Jedná se o zcela novou strukturu mikroprocesorů, která je obohace o další prvky RISC architektury. Vnitřní hodinová frekvence 150, 166, 180, 200 MHz. Má větší množství speciálních jednotek. TO umožňuje paralelně zpracovávat až 3 instrukce. Vnější datová sběrnice je 64 bitová a vnější adresová sběrnice je 32 bitová. Maximální adresový prostor 4 GB. Napájen je 3,3 volty. Složen je z 5,5 milionu tranzistorů. Na čip přidána pamět CACHE L2 o velikosti 256 až 512 kB. Procesor podporoval možnost spolupráce několika Pentií Pro na jednom počítači. Používá techniku Dynamic Execution, což je technika tzv. spekulativního provádění instrukcí mimo pořadí. V době kdy instrukce potřebuje pro výpočet další operand, mohou se provádět instrukce, které jsou menší než 32 bitů. Z tohoto důvodu se u těchto procesorů zásadně používal operační systém Windows NT resp. vyšší. 

Pentium III (XEON)

Rok uvedení na trh: 1999. Maximální frekvence interních hodin je 1 GHz. Velikost externí paměti CACHE maximálně 2 GB. Složen z 9,5 milionu tranzistorů.

Pentium Itanium


Na trh uveden v roce 2001, jedná se o první 64 bitový procesor firmy Intel. Využívá architekturu EPIC (Explicity Parallel Instruction Computing). Tato architektura umožňuje vykonávat několik instrukcí paralelně. Používá velmi dlouhá instrukční slova (VLIW). Šířka slova je 128 bitů.